pl en
12 664 80 00

Rusza budowa obwodnicy Niemodlina!

19-07-2019
Rusza budowa obwodnicy Niemodlina!

Rusza budowa obwodnicy Niemodlina!

 

Przekazanie placu budowy

Po zakończeniu okresu projektowania i uzyskaniu ostatnich zezwoleń na rozpoczęcie budowy obwodnicy Niemodlina w ciągu drogi krajowej nr 46, w dniu dzisiejszym nastąpiło przekazanie placu budowy. Kontrakt o wartości ponad 264 mln złotych realizowany będzie przez konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe S.A. oraz Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o. Zgodnie z umową podpisaną 24.05.2018 r, prace mają potrwać do końca 2021 roku.

 

Zakres zadania

Obwodnica o długości ok. 11,5 km z drogą klasy GP przebiegać będzie po południowej i wschodniej stronie m. Niemodlin. Zaplanowana trasa będzie miała swój początek przed Brzęczkowicami, natomiast koniec obwodnicy dołączony zostanie do obecnej DK46 tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Przez pierwszych blisko 5 km droga będzie miała układ pasów 2+1, natomiast przed węzłem Niemodlin rozpocznie się odcinek dwujezdniowy posiadający po dwa pasy ruchu na każdej jezdni. W ramach zadania powstaną dwa węzły drogowe (Niemodlin i Sosnówka) oraz 18 obiektów inżynierskich.

 

Odciążenie miasta

Głównym celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar zabudowy miejskiej, co w znacznym stopniu ograniczy emisję spalin i hałasu w mieście, a także poprawi przepustowość miejskich ulic. Nastąpi również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ruchu – zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców Niemodlina i okolic. Wybudowanie drogi o parametrach zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi znacznie wpłynie na komfort jazdy oraz skróci czas podróży.

 

  • ZAMAWIAJĄCY:  GDDKiA Oddział Opole

  • WYKONAWCA: Mota-Engil CE-Lider; Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o

  • Inwestycja w systemie „projektuj buduj”

  • 11,493 km w ciągu drogi krajowej nr 46

  • Droga klasy GP

  • Dwa węzły drogowe, 18 obiektów inżynierskich

  • Poprawa bezpieczeństwa Niemodlina i okolic

 

zdjęcie: GDDKiA / Uzyskanie ZRID