pl en
12 664 80 00

Pierwsze wbicie łopaty na obwodnicy Janowa Lubelskiego

09-09-2019
Pierwsze wbicie łopaty na obwodnicy Janowa Lubelskiego

Na budowie 7 kilometrowego fragmentu drogi S19 stanowiącej obwodnicę Janowa Lubelskiego odbyło się symboliczne wbicie łopaty. W uroczystości uczestniczyli m.in. Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi ekspresowej posiadający po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Na trasie zbudowanych zostanie m.in. 5 obiektów mostowych oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) zlokalizowane w miejscowości Janów Lubelski po prawej i lewej stronie.  Realizacja odcinka umożliwi szybki i bezpieczny przejazd pojazdów pomiędzy Lublinem a Rzeszowem, jak również spowoduje zmniejszenie natężenia ruchu tranzytowego w mieście Janów Lubelski. Budowa odcinka w tej lokalizacji znacząco wpłynie na poprawę  warunków życia mieszkańców i stanu środowiska naturalnego.

 

- Obwodnica tego miasta będzie elementem międzynarodowego szlaku komunikacyjnego. To stworzy nowe szanse rozwojowe dla Janowa Lubelskiego i całego województwa lubelskiego – powiedział podczas uroczystości minister Andrzej Adamczyk.

 

Umowę na realizację drogi w systemie „zaprojektuj i buduj” została podpisana w październiku 2017 r. Zakończenie realizacji inwestycji wartej 148,5 mln zł jest planowane na 2021 rok.

 

- To historyczna chwila, na obwodnicę czekamy od dziesięcioleci. Dzięki niej znikną korki w mieście. Liczymy, że obwodnica da duży impuls inwestycyjny dla Janowa Lubelskiego - mówił Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

 

Obwodnica Janowa Lubelskiego będzie częścią drogi ekspresowej S19, której planowa trasa przebiega pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Jej łączna długość jest szacowana na ok. 570 km. Trasa, poza odcinkiem Kuźnica Białostocka-Białystok w całości jest fragmentem szlaku „Via Carpatia”.