pl en
12 664 80 00

Parking podziemny pod Placem Powstańców Warszawy z pozwoleniem na budowę

03-08-2022
Parking podziemny pod Placem Powstańców Warszawy z pozwoleniem na budowę

Nowy parking w centrum stolicy jest coraz bliżej. Spółka IMMO PARK Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe otrzymała prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę, a 2 sierpnia nieruchomość została przekazana wykonawcy w celu rozpoczęcia prac budowlanych. Obiekt powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

Na mocy pierwszej tego typu umowy w Polsce Koncesjonariusz, Spółka IMMO Park Warszawa w całości sfinansuje koszty inwestycji i będzie eksploatował obiekt parkingowy przez 36 lat. Po tym czasie parking zostanie przekazany nieodpłatnie Miastu. Szacunkowa łączna wartość projektu to ok. 85 mln. zł brutto.

 

Koncesjonariusz rozpocznie prace związane z przekładaniem  sieci miejskich, w ramach usuwania kolizji z inwestycją, już w sierpniu br. Po zakończeniu robót związanych z przekładaniem sieci rozpoczną się zasadnicze prace przy budowie parkingu.

 

Jako Mota-Engil Central Europe jesteśmy jednym z pionierów w realizacji inwestycji w formule partnerstwa prywatno-publicznego. W tym formacie wybudowaliśmy parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu, a w naszym portfolio znajdują się również umowy PPP na budowę i eksploatację parkingów w Gdańsku oraz Łodzi – mówi Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa. – Dzisiaj odbieramy teren, a tym samym rozpoczynamy kolejny etap realizacji  parkingu podziemnego pod Placem Powstańców Warszawy. Dziękujemy wszystkim osobom ze strony m.st. Warszawy za zaangażowanie. Tym projektem udowadniamy, że samorządy mogą z powodzeniem współpracować z przedsiębiorcami. Jestem pewien, że funkcjonujący całodobowo obiekt doskonale wpisze się w tkankę miejską stolicy, a także uporządkuje kwestię parkowania w tym ważnym obszarze Stolicy. Będzie to inwestycja przyjazna zarówno mieszkańcom miasta, jak i innym parkującym w centrum – dodaje Marcin Podlecki.

 

Obiekt, który zgodnie z założeniami rozpocznie działanie na przełomie  2024 i 2025 roku to 4-kondygnacyjny parking podziemny z 420 miejscami postojowymi. W ramach budowy, spółka IMMO PARK Warszawa wykona również tzw. I etap rewitalizacji pl. Powstańców Warszawy, zgodnie z wytycznymi z warsztatów Charrette, organizowanych i koordynowanych przez m.st. Warszawę, w powiązaniu ze zrewitalizowanym pl. Pięciu Rogów oraz realizacją projektu pn. Nowe Centrum Warszawy (rewitalizacja m.in. rejonu ul. Chmielnej, ul. Zgody i  ul. Złotej). Rozpoczęcie budowy parkingu przewidziane jest w IV kw. br.