pl en
12 664 80 00

Ewakuacja z miejsca pożaru i sztuka udzielania pierwszej pomocy! Podsumowanie Tygodnia Bezpieczeństwa 2019

21-05-2019
Ewakuacja z miejsca pożaru i sztuka udzielania pierwszej pomocy! Podsumowanie Tygodnia Bezpieczeństwa 2019

Szósty Tydzień Bezpieczeństwa organizowany przez firmy zrzeszone w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie już za nami. W tym roku, organizując szkolenia, warsztaty, pokazy i akcje pod hasłem „Nigdy nie idź na skróty" kładliśmy szczególny nacisk na uświadamianie nam wszystkim roli każdego z nas w chronieniu zdrowia i życia naszego własnego oraz naszych współpracowników i kolegów.

 

W Mota-Engil Central Europe jednym z ciekawszych wydarzeń była próbna ewakuacja budowy, jaką ćwiczyliśmy na terenie budowanego przez nas centrum badawczo-rozwojowego Selvita w Krakowie. Naszym zadaniem było właściwie zareagować na sytuację zagrożenia zasygnalizowaną unoszącym się dymem na 2 piętrze budynku.

 

Scenariusz: Podczas pracy, pracownik zauważył dym ulatniający się z jednego z pomieszczeń zlokalizowanego na drugim piętrze, o czym niezwłocznie poinformował swojego przełożonego. Pożar w budynku został zgłoszony Kierownikowi Budowy, który zarządził ewakuację obiektu. 64 pracowników ewakuowało się z budynku do miejsca zbiorczego, gdzie stwierdzono nieobecność jednego pracownika. Przybyły na miejsce strażak, udał się do „płonącego” budynku, z którego wyniósł omdlałego pracownika, a następnie udzielił mu pierwszej pomocy. Strażak omówił najczęstsze błędy podczas ewakuacji osób z miejsc niebezpiecznych oraz przedstawił zasady poprawnej ewakuacji. Przeprowadzono również szkolenie z zakresu prawidłowego użytkowania gaśnic.

 

W tym roku także wspólnie z innymi firmami Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie uczestniczyliśmy w konkursie z udzielania pierwszej pomocy. Rywalizacja polegała na udzieleniu przez każdy zespół pierwszej pomocy poszkodowanym w 8 stacjach symulacyjnych, w których okoliczności zdarzenia i zachowanie poszkodowanych były zbliżone do rzeczywistych sytuacji wypadkowych. Podczas ćwiczeń zawodnicy udzielili pierwszej pomocy w następujących sytuacjach:

 

- poszkodowanemu, który doznał amputacji dłoni,

- osobie rannej w wypadku komunikacyjnym,

- pierwsza pomoc u niemowląt,

- pierwsza pomoc u osób cierpiących na cukrzycę,

- poszkodowanemu w skutek upadku z wysokości,

- ćwiczenia RKO na fantomach,

- atak epilepsji,

- podtopienie.

 

Konkurs był prowadzony na podstawie Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku, a sędziami byli ratownicy medyczni. Podczas ćwiczeń, ratownicy medyczni przeprowadzili warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, podczas których ćwiczono na fantomach oraz rozwiązywano quizy. Jednym z zadań konkursowych, był test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.

 

Przesyłamy serdeczne podziękowania dla Panów Zenona Lipiana, Krzysztofa Kubika, Krzysztofa Dudka za reprezentowanie naszej firmy w zawodach, a także podziękowania dla dyrekcji Kontraktu S17 Skrudki-Sielce Panów Andrzeja Szkuata i Łukasza Przygody, za wydelegowanie zespołu reprezentującego naszą firmę w zawodach.